Od kwietnia do września 2019 roku uczestniczyliśmy w projekcie edukacyjnym, będącym częścią zadania publicznego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, realizowanego przez naszą szkołę we współpracy z podmiotami lokalnymi: Towarzystwem Miłośników Buska oraz Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Busku-Zdroju. Naszym zadaniem było poszukiwanie i poszerzanie wiedzy o historycznych, lokalnych relacjach polsko-żydowskich, zwłaszcza tej, dotyczącej historii naszej szkoły. Celem projektu było także zacieśnienie dialogu i współpracy z Yitzhak Navon High School z Holon w Izraelu, której młodzież odwiedza nas rokrocznie już od 2011r.

Dzięki wsparciu organizacyjnemu i finansowemu partnerów lokalnych udało się nam po raz pierwszy odwiedzić izraelskich kolegów i koleżanki w ich macierzystej szkole w Holon oraz zwiedzić w pigułce współczesny Izrael i poznać jego mieszkańców z perspektywy ich codziennego życia.

Podczas pobytu odwiedziliśmy miejsca – symbole, nie tylko najbardziej znane i ważne dla naszej judeochrześcijańskiej tożsamości, ale także istotne dla tożsamości współczesnych Izraelczyków – społeczności niezwykle zróżnicowanej kulturowo. Obok Jerozolimy, Betlejem, Jerycha, Tabghy i innych miejsc znanych z kart Starego i nowego Testamentu, zwiedziliśmy ruiny starożytnej twierdzy Heroda Wielkiego w Masadzie czy nowoczesne, a różne kulturowo miasta jak Tel Aviv czy Hajfa. Szczególnym doświadczeniem była wizyta we współczesnym kibucu Gan Shmuel niedaleko miasta Hadera i wzruszające spotkanie dwojga niezwykłych ludzi, Ocalałych z Zagłady: Szmuela i Fredzi Rothbardów. Oboje dotknięci traumą Holocaustu jako dzieci żydowskie, oboje Ocaleni dzięki poświęceniu polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Oboje typowi „Polanim”, co w języku hebrajskim oznacza „Polacy”, ponieważ, choć są Izraelczykami i Żydami, nadal czują się też Polakami.

Ważnym wydarzeniem była także wizyta w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie, tamtejszym Muzeum Holokaustu oraz zwiedzanie Ogrodu Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. To tam właśnie uczciliśmy Pamięć Pana Antoniego Bogdana Żala, absolwenta naszej szkoły z 1939 roku, Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata.

Tuż po powrocie z Izraela spotkaliśmy się z naszymi izraelskimi przyjaciółmi w naszej szkole. Mogliśmy się wymienić wrażeniami i wspomnieniami z tej niezwykłej podróży. Spotkanie zakończyła przejmująca wspólna ceremonia upamiętnienia buskich Żydów, mieszkańców naszego miasta, zamordowanych w 1942 roku w ośrodku Zagłady w Treblince.

W ramach projektu „Pamięć o przeszłości budowaniem przyszłości”, młodzież naszego Liceum wzięła udział w promocji książki poświęconej historii uratowania żydowskiej rodziny Ledermanów przez Antoniego Żala i jego bliskich. Spotkanie odbyło się 13 września w siedzibie Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Busku-Zdroju z udziałem m.in. dr Haliny Postek z Muzeum Getta Warszawskiego, nowopowstałej placówki edukacyjnej w Warszawie.

Podsumowaniem projektu był nasz udział w spektaklu przygotowanym na podstawie prozy Wiesława Myśliwskiego „Kamień na kamieniu”, w wykonaniu Andrzeja Roga, aktora krakowskiego Teatru STU.

Udział w tym przedsięwzięciu był dla nas niezwykle poruszającym i pouczającym doświadczeniem , za co naszym partnerom serdecznie dziękujemy.

Uczestnicy i koordynatorzy projektu.

Zapraszamy do galerii zdjęć