W czwartek, 13 grudnia 2018r.,  klasa 1g wzięła udział w Gali Finałowej III edycji projektu „BOhaterOn- włącz historię!”. To kampania społeczna mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego.

W ramach akcji wzięliśmy udział w wysyłce pocztówek z pozdrowieniami skierowanymi do żyjących jeszcze Powstańców oraz przygotowaliśmy dwa mini-projekty edukacyjne. Bohaterami tych miniprojektów byli m.in. związany z naszym miastem Antoni Władysław Godzwon ps. Skiba, pierwszy powojenny Dyrektor naszego Liceum, harcerz Jerzy Piórkowski ps. Tryton oraz Tadeusz Igielski, ps. Jastrząb, żołnierz słynnego harcerskiego Batalionu „Zośka”, Kompanii „Rudy”, Plutonu „Alek”.

Nasza wizytę w Warszawie rozpoczęliśmy od spaceru po warszawskich Wojskowych Powązkach- nekropolii, gdzie znajdują się groby słynnych Polaków- polityków, artystów, muzyków, a także poległych powstańców 1963r., żołnierzy obu wojen światowych i warszawskich powstańców. Odwiedziliśmy m.in.: kwaterę poległych żołnierzy- harcerzy Batalionu „Zośka”, w tym bohaterów słynnej opowieści Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec” kwaterę „Ł” czyli słynną Łączkę, gdzie od niedawna znajduje się Mauzoleum Żołnierzy Niezłomnych zamordowanych przez komunistyczne władze tuż po zakończeniu II wojny światowej oraz pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010r.

Tuż przed wizytą w Teatrze Polskim zwiedzaliśmy także Muzeum Powstania Warszawskiego w znakomitym towarzystwie. Naszym przewodnikiem był prof. Leszek Żukowski ps. „Antek”, żołnierz-harcerz, Powstaniec warszawski, były więzień obozu koncentracyjnego we Flossenburgu, obecnie Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

A potem krótki wypad na warszawską Starówkę…i udział w Gali Finałowej projektu, gdzie czekały kolejne atrakcje, w tym ponadgodzinne spotkanie z Hanną Stadnik ps. Hanka. Pani Hania w niezwykle szczery i otwarty sposób opowiedziała nam o swoim codziennym, powstańczym życiu, nie unikając trudnych, a czasem krępujących pytań ze strony młodzieży. W trakcie finałowej Gali nagrodzono i wyróżniono łącznie 6 najlepszych projektów edukacyjnych z całej Polski. Zgłoszono ich łącznie 128, więc konkurencja była ogromna. Galę uświetnił krótki koncert piosenek patriotycznych w aranżacji i wykonaniu Katarzyny Moś.

Udział w akcji „BohaterOn – włącz historię!” okazał się niezwykle inspirującym doświadczeniem dla wszystkich uczestników projektu. A zatem Warszawo, do zobaczenia za rok!

Klasa IG wraz z wychowawcą

Zapraszamy do galerii zdjęć