Dnia 15 października 2018 roku liceum im. Tadeusza Kościuszki odwiedziła młodzież z Izraela. Hasło tegorocznego spotkania brzmiało „Brotherhood of Man” czyli braterstwo ludzi. To tytuł popularnej piosenki …..polskiego zespołu Izrael!

Utwór ten odśpiewaliśmy wspólnie na powitanie gości. Pani Wicedyrektor Ewelina Szymczyk – Krzemińska w kilku słowach serdecznie przywitała zgromadzonych w Auli uczestników spotkania, życząc także wszystkim wspaniałej zabawy. W trakcie oficjalnego powitania nawiązaliśmy do obchodzonych w tym roku ważnych historycznych rocznic: Stulecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę i 70-lecia powstania Państwa Izrael. Oba te wydarzenia to wspaniały przykład tego, jak mocno splecione były kiedyś losy naszych dwóch Narodów. Dominika Drzazga i Iza Kubasik z klasy IIIh kilka słów poświęciły także okolicznościowej wystawie fotograficznej, przygotowanej z okazji Stulecia utworzenia naszej szkoły. Jej bohaterami byli przedwojenni absolwenci i nauczyciele szkoły, wówczas Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego. Wśród prezentowanych postaci- żydowscy uczniowie oraz Bronia Horn- pochodząca z Rohatynia (obecnie Ukraina) nauczycielka języka niemieckiego. Ich losy to przykłady losów polskich Żydów w czasie II wojny światowej, od szybkiej emigracji do Palestyny, poprzez Zagładę- getta i tragiczną śmierć w Treblince, po Ocalenie dzięki Sprawiedliwemu Wśród Narodów Świata- szkolnemu koledze Bogdanowi Antoniemu Żalowi.

Głos zabrali także nasi Goście. Nauczycielka z Izraela, opiekunka grupy także nawiązała do relacji łączących Polskę i Izrael. Serdecznie zaprosiła Nas do odwiedzenia szkoły w Holon. Izraelscy przyjaciele zaprezentowali krótkie filmiki o swojej szkole. Jeden z nich, w polskiej wersji językowej! zatytułowali „Navon-moja szkoła”. Po prezentacji filmowej polscy i izraelscy uczniowie wspólnie odśpiewali i zatańczyli min. znaną piosenkę Hava Nagila. Kolejnym punktem programu był koncert muzyczny przygotowany przez nasze koleżanki i kolegów i wspólna, spontaniczna zabawa. Po części oficjalnej, z Auli szkoły, przenieśliśmy się do sal, w których zaplanowano warsztaty językowe, w czasie których mogliśmy w końcu bezpośrednio ze sobą pogadać. Spotkanie zakończył wspólny lunch, także przygotowany przez polskich uczniów. Furorę, jak zwykle, robiły polskie ciasta – gratulacje dla autorów wypieków i wspaniałe pierogi zaserwowane przez Paulinę Majsak z IIa.

Po spotkaniu w szkole Goście udali się na buski Kirkut czyli żydowski cmentarz, dwa lata temu odnowiony i uporządkowany dzięki staraniom władz miasta i powiatu, a w szczególności Pana Jarosława Zatorskiego, który reprezentował władze lokalne w imieniu Burmistrza Buska- Zdroju.

Ta kameralna wizyta na Kirkucie, także z udziałem koordynatorek projektu Pani Małgorzaty Grabskiej i Pani Doroty Bik oraz delegacji naszych uczniów i uczennic stała się swego rodzaju podsumowaniem tegorocznej imprezy i pożegnaniem Gości. A więc…Do zobaczenia w przyszłym roku …..najlepiej w Jerozolimie.

Weronika Molenda klasa IId

Zapraszamy do galerii zdjęć