Obchody Stulecia Odzyskania Niepodległości to okazja do zmierzenia się z ciekawymi, a zarazem trudnymi historycznymi tematami.  W trakcie XVI Dni Kultury Żydowskiej w Busku-Zdroju 7 września Gośćmi naszej Szkoły  była Pani Anna Lewkowicz – Ocalona z Zagłady przez polską rodzinę. Pani Ania, na stałe mieszkająca w Izraelu, rokrocznie odwiedza rodzinne Ponidzie i nasze miasto. Tym razem towarzyszył jej wnuk – Rom, obecnie zamieszkały w Berlinie, ale ,dzięki Babci, zafascynowany Polską, jej historią i kulturą. Jako antropolog, na co dzień pracujący z migrantami, opowiedział nam o niezwykle trudnym doświadczeniu, jakim dla niego było poznawanie i rozumienie rodzinnej historii- Zagłady i Ocalenia jego żydowskiej rodziny w Polsce.

Z kolei 10 września z wykładem monograficznym „Polskie drogi do Niepodległości” odwiedził nas prof. dr hab. Wiesław Caban, pracownik naukowy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Spotkanie okazało się interesującą, niekonwencjonalną i prowokacyjną lekcją historii. Przedstawiając niezwykle barwnie burzliwe losy Polaków przełomu XIX i XX wieku Profesor zachęcał nas jednocześnie do wnikliwej autorefleksji  nad  historią i pojęciem współczesnego patriotyzmu.

Małgorzata Grabska